Ritės
Spininginės ritės: rūšys, paskirtis ir pritaikymas
Spininginės ritės, dar vadinama beinercinė- ritė , yra gaminamos įvairių dydžių ir paskirčių. Šios ritės gali būti naudojamos spiningavimui, dugninei, plūdinei ar jūrinei žūklei, o neretai tinka ir universaliai žvejybai, jei žvejys nėra sportininkas ar itin reiklus įrangai. Spininginės ritės gali būti inercinės, multiplikatorinės arba beinercinės – šiame straipsnyje aptarsime pastarąsias.
Paprastos beinercinės spininginės ritės
Paprastos ritės yra tiesioginės pavaros, t. y., jos neturi momentinio stabdžio. Jose dantračiai ir ritės rankena sujungti tiesiogiai, todėl tokios ritės yra be adatinio guolio (+1). Šios ritės gali būti:
-
Be guolių;
-
Su vienu arba dviem guoliais.
Adatinis guolis, kuris užtikrina momentinį stabdį, paprastai nėra įmontuotas pigiausiuose modeliuose, kainuojančiuose nuo kelių iki keliolikos eurų. Tokios ritės turi trūkumų – rankenėlė gali klibėti, o rotorius nesustoja iš karto, pasisuka atgal apie centimetrą.
Jos neturi papildomo guolių kiekio +1. Jos gali būti be guolių, su vienu guoliu arba su dviem guoliais. Taip pat jos gali būti be prierašo +1, nes jose nėra adatinio guolio. Adatinis guolis ir yra momentinis stabdis.
Šiuo metu jos dar gaminamos pigiausių ričių kategorijoje ir kainuoja nuo kelių iki keliolikos eurų.
Tokių ričių trūkumas yra aštrus kontaktas tarp rankenėlės ir dantračių poros. Rankinėlė labai kliba, o rotorius nesustoja iš karto. Jis pasisuka atgal apie centimetrą, kai nustoji sukti.
Pažangesnė antireversinė ritė
Antireversinės ritės turi adatinį guolį, kuris leidžia rotoriui suktis tik pirmyn. Kokybiškos ritės pasižymi tuo, kad rotorius sustoja visiškai tiksliai. Tačiau esant nepakankamai tepalo arba jei jis yra netinkamas, adatinis guolis gali prarasti efektyvumą, ypač šaltuoju metų laiku. Problemą galima išspręsti tinkamai pertepus guolį skystu tepalu.
Turbūt ne vienas žvejys pastebėjo, kad ypač šaltuoju metų laiku kartais ši funkcija pradeda prastėti ar kartais visai dingsta. Tai yra dėl prasto ar prastai užtepto tepalo arba per laiką tas tepalas išsiplauna ar sukietėja. Tokiu atveju užtenka teisingai pertepti su skystu tepalu adatinį guolį ir viskas susitvarkys.
Frikcinis stabdis
Frikcinis stabdis yra esminis ritės elementas. Senesni modeliai turėjo galinį stabdį, tačiau dėl jo mažesnio efektyvumo ir didesnio svorio dabar populiaresni yra priekiniai stabdžiai. Priekinio stabdžio mechanizmas, sudarytas iš trinties diskų (veltinis, teflonas, anglies pluoštas), užtikrina tikslią ir galingą stabdymo jėgą.
Kitas svarbus spininginių ričių aksesuaras yra būgnelio stabdis. Šis stabdis pas mus vadinamas frikciniu stabdžiu. Anksčiau buvo madinga daryti ritės apačioje.
Tokios ritės vadinosi ritėmis su galiniu stabdžiu. Tačiau pastaruoju metu tokių stabdžių atsisakoma.
Priežastys yra mažesnis efektyvumas ir silpnesnė jėga. Taip pat didesnis bendras ritės svoris.
Priekinis stabdis yra daug galingesnis, tikslesnis ir mažiau sveria. Ritės su galiniais stabdžiai dar vis karatais naudojamos senosios kartos plūdininkų ir dugninės žūklės mėgėjų.
Priekinis ritės mechaniką paprastai sudaro keletas trinties diskų (drago poveržlių), išdėstytų koaksialiai ant ritės veleno arba kai kuriais atvejais ant varomojo veleno. Paprastai yra sraigtinis mechanizmas, kuris statmenai spaudžia poveržles, todėl atsiranda trintis, kuo labiau diskai spaudžiami, tuo didesnis pasipriešinimas.
Stabdžių diskeliai paprastai gaminami iš tokių medžiagų kaip veltinis, teflonas, anglies pluoštas ar kitas sutvirtintas plastikas ir paprastai turi metalines (dažniausiai plienines) poveržles tarp jų. Šis stabdis skirtas žuvis suvaldyti, su gerokai silpnesniu valu, nei tektų naudoti, jei ritė neturėtų stabdžio.
O gaudant tokius plėšrūnas kaip lašiša ar šamas reikalingas ne tik tikslus ir švelnus bet ir galingas stabdis. Lašišai pageidautina, kad stabdis būtų apie 10kg, nes jos gaudomos su panašiais tiek išlaikančiais pintais valais, o šamui pageidautina ir dar daugiau.
Žvejojant kitus mūsų vandenų plėšrūnus galingo stabdžio tikrai nereikia ir žvejai be reikalo baidosi ričių su sekliu būgneliu, kuriu stabdis tik 3 ar 4 kg. Tarkim Shimano 2500 ritės stabdis yra 9kg, o 2500S (seklus būgnas) viso labo 4 kg. Tai tikrai nėra minusas, nes tie 4 kg yra tikslesni ir švelnesni ir geriau sąveikauja su plonesniu valu.
Kam reikalingas galingas stabdis, jei ant to seklaus būgnelio maksimaliai galima užvynioti tokio storio valą, kuris realiai laiko 4kg?
Apie tai dažnai žvejai nesusimasto, o be reikalo. Lydeką, starkį ar salatį gaudant ritės stabdis maksimaliai laikomas nustatytas ant 1 ar 2kg jėgos ir jokia lydeka nepareikalauja daug stabdžio jėgos, nepaisant jos dydžio.
Be abejo yra ir tam tikros išimtys tai plėšrūnų žūklė su didelėmis gumomis 18+ cm ilgio. Gaudant su dideliais minkštaisiais masalais ir trišakiais kabliais, reikia galingo pakirtimo. Ritės stabdį geriau prisiveržti stipriau. Pakirstus masalus reikia staigiai atleisti.
Valo vyniojimo mechanizmas
Valo vyniojimo kokybė priklauso nuo būgnelio kilnojimosi mechanizmo. Geriausias variantas yra sliekinis mechanizmas, kurį sukūrė Shimano. Šis mechanizmas valo gijas vynioja kryžmai, taip išvengiant kilpų susidarymo. Be to, itin svarbi ritės korpuso medžiaga: plastikiniai korpusai yra pigesni ir mažiau patvarūs, o aliuminio ir anglies pluošto korpusai užtikrina didesnį tvirtumą ir ilgaamžiškumą.
Rankenėlės tvirtinimo mechanizmas
Kokybiškesnės ritės turi rankenėlės tvirtinimą tiesiai į ašį (screw-in). Tai sumažina laisvumą (liuftą) ir užtikrina mažesnį susidėvėjimą. Ritės, kurių rankenėlės tvirtinamos su kamšteliu, yra mažiau patikimos intensyvesnėje žvejyboje.
Rinkos lyderiai
Japonų kompanija Shimano laikoma lyderiu spininginių ričių gamyboje. Shimano ritės išsiskiria ilgaamžiškumu, o jų modeliai atnaujinami rečiau nei konkurentų Daiwa. Pastaroji orientuojasi į trumpesnį gaminių gyvavimo ciklą, tačiau Shimano gaminiai pasižymi stabilumu ir aukšta kokybe.
Rekomendacijos pradedantiesiems
Ritė vaikams
Pirmoji ritė vaikui turėtų būti lengva ir nebrangi, pritaikyta tiek plūdinei žvejybai, tiek spiningavimui. Vaikams iki 6 metų rekomenduojamos paprastos ritės be momentinio stabdžio. Vyresniems vaikams galima rinktis beinercinę ritę su momentiniu stabdžiu.
Ji turi leisti lengvai užmesti masaliuką ir plūdę. Vaikai dažniausiai pradeda nuo plūdės. Tačiau jei tėtis spiningauja, vaikas nori išbandyti ir spiningavimą.
Taigi ritė turėtų būti lengva ir nebrangi. Ji neturi būti sunki, kad nevargintų vaiko.
Ko gero, ji bus murkdoma smėlyje ir maudoma vandenyje. Tikrai nebus ta, su kuria jis žvejos po 3 metų. Ritė net nebūtinai turi turėti momentinį stabdį, nes vaikas tikrai nepajus.
Ritė plūdinei meškerei
Plūdinei meškerei svarbu pasirinkti lengvą ritę (1000–2000 dydžio), jei žvejojate laikant meškerę rankoje. Jei žvejojate su laikikliais, tinkamesnės didesnės ritės (3000 dydžio ir daugiau) su didesniu būgneliu, kuris leidžia toliau mesti ir greičiau susukti valą.
Plūdinės meškerės ritės renkamės pagal tai, kaip ketiname žvejoti. Jei meškerę ruošiatės laikyti rankoje ir vaikščioti upės pakrantėje ar žvejoti įsibridus, geriausia rinktis kuo lengvesnę ritę, ji gali būti ir 1000-2000 dydžio.
Didesnės nei 3000 tūkstančių ritės jau naudojamos, kuomet žvejojate tolimo užmetimo plūdine meškere ir po užmetimo padedate ją ant kuoliukų ar laikiklio. Tuomet didesnės ritės būgnelis jau yra privalumas, nepaisant kad tokia ritė daugiau svers. Ritės svori, kuomet ji laikoma ant laikiklių yra mažai svarbus, o kad valas mažiau kilpotųsi ir toliau mestųsi, jau reikalinga ir didesnė ritė su didesniu būgneliu.
Kitas aspektas renkantis rite plūdei yra valo susukimo greitis. Jei ritės būgnelis nėra didelis ji labai lėtai susukinės valą ir tai gan erzins kuomet reikia dažnai permetinėti. Tarkim gaudant srovėje ir pravedinėjant plūdę, permetimų skaičius yra labai didelis ir tokiais atvejai reiktų rinktis didesnio perdavimo ritę, kuri per apsukimą suvynios daugiau valo.
Jei standartinės ritės perdavimas yra 5:1, tai greitos ritės, kuri labiau tiks plūdinei žūklei turėtų būti 6,2:1. Dar greitesnių perdavimu ritės jau sukasi gan sunkiai ir tokio perdavimo ritės mažai gaminamos.
Ritė dugninei žvejybai
Dugninei žvejybai tinka beinercinės ritės (4000–7000 dydžio). Jei žvejojate su laikikliais, galima rinktis baitrunner tipo rites su dviem stabdžiais, tačiau šios ritės yra sunkesnės ir dažniau genda. Alternatyva – ritės su greitu priekiniu stabdžiu.
Naudojant šias rites, padėkite meškere ant laikiklių. Tada įjunkite galinį stabdį, kuris nustatytas labai laisvai. Taip daroma, kad užkibus stambesniam laimikiu jis neįtrauktų meškerės į vandenį.
Tačiau tokios ritės yra sunkios ir lengvai genda. Todėl jas pamažu keičia ritės su greitu priekiniu stabdžiu.
Su jomis užtenka puslankiu pasukti ir atsukti stabdį. Taip jis nuo visiškai laisvo pasiekia tinkamą įtempimą. Su tokiais stabdžiais taip pat padėjus meškerę ant meškerės laikiklio galima atsukti stabdį, o prieš pakerta staigiai prisukti vienu pirštų judesiu.
Ritė fideriui
Fiderinės ritės dažniausiai būna 4000–7000 dydžio su sekliu, plačiu būgneliu ir apvaliu klipsu, kuris nepjauna valo. Rinkdamiesi fiderinę ritę atsižvelkite į perdavimo santykį: mažesnis perdavimas suteiks daugiau jėgos, o didesnis leis greičiau suvynioti valą.
Fideriaujant dažniausiai naudojamos tam skirtos ritės, kurios yra beinercinės su priekiniu stabdžiu. Nuo paprastų ričių spiningui ar plūdei jos skiriasi dydžiu.
Dažniausiai naudojamos 4000-7000 dydžio. Jos turi seklesnį ir platesnį būgnelį. Svarbu, kad būtų apvalus tvirtas metalinis klipsas. Jis nepjauna valo, kai jį klipsuojame.
Fiderinė ritė tuo geresnė kuo lengviau ir greičiau partraukia šėryklą, bei kuo toliau ją metą. Didesnio perdavimo fiderinė ritė valą susuks greičiau. Tačiau tai padaryti su sunkia šėryklą iš didelio gylio ar stiprios tekmės bus tikrai ne lengvą ir vargs ne tik žvejys, bet ir pati ritė. Taigi reikia surasti aukso viduriuką, tarp ritės perdavimo ir valo suvyniojimo greičio.
Čia taisyklė paprasta. Kuo didesnis būgnelis tuo valo per vieną vediklio apsukimą suvyniosite daugiau. Kuo greitesnis perdavimas iš rankenėlės į rotorių, tuo vediklio apsukimų per ritės rankenėlės vieną apsukimą bus daugiau. Taigi, kad ritės būtų galingos reikia mažesnio perdavimo, tačiau didesnio būgnelio valo suvyniojimui.
Jei renkatės ritę išskirtinai srovei rinkitės kuo mažesnį perdavimą, kad ir 4,6 ar 4,8:1. Tokia ritė bus galinga ir tarnaus ilgiau, o ir pirštai pavargs mažiau ją sukant. Tačiau jei žvejojate labai tolimais atstumais ir dažnai permetinėjate meškerę, reiktų pagalvoti apie greitesnę (distance) ritę. Tokią ritę, kuri turi perdavimą 5,3 ar 5,6:1 ir yra su plačiu būgneliu.
Kokybiška žvejyba prasideda nuo tinkamų įrankių
Rinkdamiesi rites nepamirškite atsižvelgti į žvejybos tipą, ritės dydį, stabdžio efektyvumą ir korpuso tvirtumą. Internetu arba gyvai galite rasti platų ričių pasirinkimą konkurencingomis kainomis. Dažnai siūlomos akcijos ir išpardavimai, todėl tinkamą ritę galima įsigyti už gerą kainą.
D.U.K.
1. Kokią rinktis pirmą ritę ar biudžetinę ar brangesnę?
Pirma žvejo ritė tikrai nebūtinai turi būti brangi. Pakankamai kokybiškos ritės šiais laikais kainuoja nuo 30Eur, nesvarbu ar tai spiningui ar plūdinei skirta ritė, jos tikrai užteks kokybiškai žvejoti.
2. Kokio dydžio rinktis ritę?
Ritės dydis priklauso ant kokio meškerykočio ji bus uždėta. Plūdinei meškerei užtenka 2500 ar 3000 dydžio ritės. Vidutinio galingumo spiningui taipogi tokios pakaks. Mažesnės 1000-2000 dydžio ritės skirtiems lengviems spiningams iki 10g, o didesnės 4000 ritės skirtos galingiems spiningams ar lengvoms dugninės meškerėms. 5000 ir didesnės ritės jau skirtos fideriams ir galingesnėms dugninėms meškerėms
3. Ar svarbu yra guoliu skaičius ritėje?
Guoliu skaičius tikrai nėra pirmas rodiklis nusakyti ritės kokybei. 3 guolių ritė gali būti daug geresnė ir kokybiškesnę už ritę su 10 guolių.
Ritės spiningui