Valai

Valai žvejybai

Žvejybiniai valai yra tai be ko neįmanoma jokia mėgėjiška žvejyba. Jei žvejoti be ritės galima su tam skirtomis meškerėmis, žvejoti be meškerės galima, tarkim žvejojant šamus laikant rankoje valą susuktą ant ritinėlio, ar gaudant skrituliais bei vėliavėlėmis, tai žvejoti be valo nepavyks. Kažkokia virvelės atkarpa yra būtina ir bet kuriuo atveju ji vadinsis žvejybinis valas. Nesvarbu ar ji pagaminta iš arklio uodegos ar iš augalo ar iš cheminių junginių, vienaip ar kitaip tai bus žvejybinis valas. Geriausias žvejybinis valas bus tas kuris atlaikys kuo didesnį svorį, būdamas kuo plonesnis. Tai yra visų tipų valų pagrindinis parametras. Be jokios abejonės neturintis jokios konkurencijos pagal šį parametrą yra pintas valas, tačiau tai nėra absoliutus parametras ir ne visoms situacijoms pintas valas yra tinkamiausias. Tarkim monoflamentinis valas yra daug mažiau matomas ir turintis tamprumą. Taigi jis labiau tinka, kuomet reik, kad žuvis valo nematytų arba valas turėtų gerą amortizaciją žvejojant labai plonais kabliukais baltą žuvį. Taigi valus tikslingiausia lyginti skirstant juos į tris pagrindines rūšis: pintą valą, monoflamentini valą ir fluorokarbono valą. Visi jie turi savo privalumų ir trūkumų bei tikslinę paskirtį.

Pintas valas, kaip ir minėjome yra tvirčiausias ir mažiausiai tamprus. Jis dažniausiai naudojamas ten, kur reikia didelės jėgos arba maksimalaus jautrumo. Tarkim žvejojant spiningu didžiausias pinto valo privalumas yra mažas jo tamprumas, kuris didiną viso įrankio jautrumą. Tas pats yra ir žvejojant fideriu. Toli užmetus šėryklą, neramiu oru, vargei ar meškerės galiukas tinkamai sureaguos į atsargų žuvies kibimą, žvejojant su monoflamentiniu valu, o su pintu valu viską matysite kuo puikiausiai. Tačiau užkibus karpiui, su pintų valu šansu jį ištraukti turėsite ko gero 5 kartus mažiau nei su mono valu, nes karpis labai staigi ir galinga žuvis su silpnomis lūpomis ir jam besitampant ant netampraus valas kabliukas arba atsilenks arba nutruks pavadėlis arba tiesiog kabliukas perplėš karpio lupą, į kurią jis dažniausiai ir įsminga. Taigi valus žvejai dažniausiai renkasi pagal žvejybos būdą ir tikslinį laimikį. Trumpai tariant tai pintas valas populiariausia spiningaujant, velkiaujant, gaudant jūroje vertikaliai ar mėtant didelius masalus. Taip pat žvejojant moderniu fideriu visas žuvis išskyrus karpį ar amūrą. Monoflamentinis valas naudojamas karpiaujant, gaudant method fideriu, gaudant su plūdine bei žvejojant su klasikine dugnine meškere, kibimo stebėjimui naudojant beždžionėles ar svingus. Taip pat monoflamentinis valas naudojamas galingų jūrinių žuvų velkiavimui. Tačiau viskas turi išimtys. Tarkim yra daug upėtakių spiningautojų, kurie gaudo monoflamentiniu valu, taip pat gaudant bet kokį plėšrūną su sukriuke, taipogi labai populiarus yra monoflamentinis valas. Kadangi sukriukė jį mažiau susuką nei pintą valą. Taip pat spiningautojai žvejojantys su multiplikatorinėmis ritėmis dažnai, kaip pagrindinį valą renkasi fluorokarbono valą, nes skaito, kad taip geriau kimba lydekos, o ir masalas paneria geru pusmetriu daugiau. Taip pat yra plūdininkų kurie naudoją pintą valą, tarkim žvejojant lynus, arba dugninės žūklės mėgėjų kurie visgi renkasi pintą valą ir žvejoja su signalizatoriais. Taigi žvejyba nėra tikslusis mokslas ir čia improvizacijoms vietos yra gana daug.

Toliau aptarsime visus valus detaliau.

Iš ko gaminamas pintas valas?

Pintas valas yra ne tik pati populiariausia, bet ir pati seniausia žvejybinio valo rūšis. Kuomet dar chemikai negalėjo pagaminti vienos gijos mono valo, žvejai vis tiek žvejodavo ir pindavosi valus iš natūralių organinių medžiagų, tokių kaip šilkas, medvilnė ar net arklio šeriai. Šiomis dienomis pintas valas gaminamas iš polietileno (PE) gijų. Rinkoje dažnai minimi „Spectra“ ar „Dynema“, „Izanas“ pluošto pavadinimai ir prekiniai ženklai tačiau tai yra tai taip pat PE valai, tik pagaminti šiek tiek skirtingomis technologijomis. Visi pinti valai standartiškai yra pinami iš 4 arba iš 8 gijų, tačiau rinkoje yra ir 5, 9, 12, 13 ar 16 gijų pinti valai. Visgi populiariausi yra 8 gijų pinti valai, nes jie yra apvalesni, tvirtesni ir slidesni, tuo pačiu tylesni už 4 gijų valus, bei pigesni ir labiau atsparūs trinčiai už 12 ar 16 gijų valus, kurie rinkoje gan sunkiai skinasi kelią ir yra labai mažai populiarūs. Pinto valo pagrindiniai privalumai prieš kitas valų rūšis  yra:  tvirtumo ir storio santykis, mazgo tvirtumas, minkštumas, ilgaamžiškumas (atsparumas UV spinduliams) ir mažas tamprumas. Pagrindiniai trūkumai: didelė kaina (nors pastaruoju metu pinto ir monoflamentinio valo kaina labi artėja viena prie kitos), prastas atsparumas trinčiai (greičiau dėvisi trinantis į dugną ar vandens augalus), gerai matomas žuvims, plūdrus (nors plūdrumas, tarkim, žvejojant paviršiniais masalais, yra privalumas, o ne trūkumas).

Pintą valą pirkti internetu reiktų atidžiai

Perkant nežinomo gamintojo, ar Jums dar nematytą valą galite smarkiai nudegti pasirenkant neteisingą valo storį. Yra labai daug valų prekinių ženklų, kurie nurodo dvigubai mažesnį diametrą nei yra iš tikrųjų, o iš nuotraukos to niekaip nepastebėsi. Sprendimas yra pirkti iš patikimo pardavėjo, kuris patars ar kur yra pastabos prie valo aprašymo, arba tik žinomo gamintojo valus. Pintus valus galite drąsiai pirkti internetu www.azukle.lt. Pas mus yra viskas aprašyta dėl storio neatitikimų ir juo labiau, jog čia yra geriausios kainos ir didelis pasirikimas. Taip pat dažnai taikoma akcija. Populiariausi pinti valai šiuo metu vidutinėje klasėje yra Shimano Kairiki. Premium segmente - YGK Upgrade. Ekonominėje klasėje Brand Bait pinti valai, kurie pasižymi geriausiu kainos ir kokybės santykiu.

Monoflamentinis valas

Monoflamentinis valas išrastas ir pradėtas gaminti 1939 m. Jį sukūrė labai garsi ir galinga ir šiomis dienomis amerikiečių DuPont chemijos pramonės kompanija. Mono valas gaminamas iš vienos plastiko gijos.  Nuo pat pirmų mėginimų iki šių dienų  populiariausia monoflamentinį valą  gaminti iš sintetinio polimero – nailono, kadangi jis yra nebrangus (pats Nylonos ir jo apdirbimas yra pigesnis nei kitų polimerų. Monoflamentinio, dar vadinamo mono valo, privalumas yra pakankamai žema kaina: Vienas standartinis ritinėlis kainuoja nuo 1,5€. Tačiau yra ir gan brangių jo rūšių, kur už 150m paklosite ir keliolika eurų, tačiau tai daugiau išimtis, nei taisyklė Dar vienas akivaizdus privalumas prieš pintą valą yra vientisumas. Dėl to mono valas neįgeria vandens, prie minusinės temperatūros mažiau kelia vandens į žiedeius, kurie mažiau apšalą. Taip pat toks valas tyliai ir lengvai slysta per meškerės žiedelius, kas sąlygoja gerą tolimą metimą. Trečias privalumas, yra jo skaidrumas. Jis vandenyje sunkiai įžiūrimas atsargioms žuvims, kas leidžia sužvejoti didesnes ir daugiau žuvies. Taip pat mono nyloninis valas yra pakankamai atsparūs trinčiai lyginti su pintu valu. Mono valo minusai: trumpaamžiškumas t.y. jis labai bijo UV spindulių ir būdamas šviesoje greitai praranda savo savybes, t.y. sukietėja, praranda elastingumą ir daug lengviau trūksta per mazgą. Monoflamentinį valą geriausia keisti ne rečiau nei kas metus, nesvarbu ar daug žvejojote ar mažai. Jis sensta ne tik žūklėje. Kitas minusas tam tikroms situacijoms ir žvejybos būdams yra jo didelis tamprumas. Žvejojant su mono valu reikšmingai prarandamas jautrumas su kitam valo gale esančiu dirbtiniu ar natūraliu masalu. Tai labai aktuali tema žvejojant feederiu ar spiningaujant, todėl gaudant šiais būdais žvejai dažnai renkasi pintus valus. Visgi žvejojant  plūdine ar dugnine meškere,  method feederiu ar karpiaujant, tamprumas yra privalumas, nes daug geriau amortizuoja užkibusius stambius laimikius, pvz. karpius, karosus.

Fluorokarbono valas (FC)

Šio valo rūšis yra labai artima nylono valo, tačiau jis gaminamas ne iš nylono, o fluorocarbono. Jis yra šiek tiek mažiau tamprus, mažiau matomas, tačiau silpnesnis ir kietesnis. Taip pat jis yra atsparesnis trinčiai. Dėl savo kietumo šis valas daugiau naudojamas, kaip valas trumpoms atkarpoms t.y. sistemėlėms, spiningo ar baltos žuvies pavadėliams. Taip pat jis tinka multiplikatorinėms ritėms, nes ten ne taip aktualu didelė valo atmintis.

Naujos Paskyros Rgistracija

Jau turite Paskyrą?
Log in instead Arba Atstatyti Slaptažodį