Plūdės - slankiojančios ir fiksuotos. Ažūklė
Retai kurio Lietuvos žvejo žvejybinė kelionė prasideda be plūdės, o dalies žvejų ji tęsiasi ir toliau, nes plūdinė žūklė yra be galo žavi ir azartiška. Daugelis žino tą jausmą, kuomet vakare gulint lovoje užsimerki ir matai neriančią plūdę... Su plūde galima gaudyti praktiškai visas žuvis ir ne tik taikias, bet ir plėšrūnus. O kai kurios žuvų rūšys tikslingai žvejojamos praktiškai tik su plūdine meškere. Tai vidurinio vandens sluoksnio žuvys, tokios kaip aukšlės ar raudės arba žolėse besislapstantys lynai. Teisybės dėlei vertėtų paminėti, kad sportininkai gaudo šias žuvis ir feederiu, ir randa būdų tai padaryti gan efektyviai, bet tai nekeičia fakto, kad jas smagiausia ir efektyviausia gaudyti plūdės pagalba.
Plūdės yra skirstomos į daug kategorijų, tačiau pagrindinės dvi nesikeičia. Visų pirma, plūdės skirstomos pagal tai, kokia jų tvirtinimo sistema: jos gali būti slankiojančios arba fiksuotos.
Fiksuotos plūdės prie valo tvirtinasi plonų gumyčių pagalba prispaudžiant valą prie plūdės kotelio. Slankiojančios plūdės tvirtinasi valą perkišant per kilputę, esančią kotelio apačioje ir fiksuojant plūdę norimu atstumu nuo kabliuko su specialiu silikoniniu stabdžiu ar ant valo rišamu siūlo mazgeliu.
Fiksuotos plūdės skirtos gaudyti nedideliame gylyje, nes nepavyks užfiksuoti plūdę žvejybai didesniame gylyje nei yra meškerės ilgis, na, o slankiojančią plūdę galima fiksuoti kokiame tik nori gylyje. Slankiojančios plūdės yra daug populiaresnės žvejojant stovinčiame vandenyje, o fiksuotos dažniau taikomos upei.
Plūdės žvejybai stovinčiame vandenyje, kokią rinktis?
Norite nupirkti savo vaikui pirmą meškerės komplektą? Jam rinkitės fiksuotą 2-3g plūdę. Su jomis paprasčiausia išmokti žvejoti ir pagauti pirmą gyvenimo laimikį.
Norite pats išmėginti žūklę atostogų metu? Geriausia rinktis slankiojančią 4-5g plūdę. Su ja galėsite žvejoti įvairiuose gyliuose ir, jei reikės, mestelti toliau, tokios plūdės pilnai užteks.
Ieškote plūdės sekliame kaimo prūde karosams žvejoti? Rinkitės fiksuotą 2-3 gramų plūdę. Ji bus pakankamai jautri ir su ja paprasta žvejoti.
Ieškote plūdės lynams prie žolių gaudyti? Nepaisant, kad ten yra seklu, rinkitės slankiojančią plūdę. Su ja lengviau užmesti prie pat žolių, nes fiksuotos plūdės likusi valo atkarpa iki kabliuko bus geroka ilgesnė nei slankiojančios metimo metu. Ir kuo trumpesnė atkarpa, tuo lengviau plūdę paguldyti prie pat žolių linijos. Tai labai svarbu gaudant lynus. Plūdę rinkitės 2-3g, pieštuko formos. Ji mažiau klius už žolių.
Norite žvejoti karšius tolėliau nuo kranto? Rinkitės slankiojančią plūdę. Jei telkinys seklus, o reikia užmesti toli, geriausia rinktis plūdę, kuri jau turi fiksuotą prie jos apačios svorį. Tokios plūdės žymisi 2+3g, 3+3g, 3+4g, 2+1,5g. Pirmasis skaičius reiškia pačios plūdės svorį, o antrasis rodo, kiek reikia užkabinti švino. Jei telkinys yra seklus, geriau, kad reikėtų mažiau papildomo svorio.
Norite žvejoti dideliame gylyje stambesnį laimikį ir, kol masalas leidžiasi, jį atakuoja mažos žuvelės? Rinkitės slankiojančią 6-8g plūdę. Kai reikia pakabinti nemenką svorį švino, kad subalansuotumėte plūdę, masalas link dugno leisis greitai ir jo besileidžiančio nespės nukapoti raudės ar aukšlės.
Norite žvejoti tamsoje? Tam yra specialios šviečiančios plūdės su elementais. Populiariausia šiuo metu yra Atora šviečianti slankiojanti plūdė, kurią, esant reikalui, galima ir naudoti kaip fiksuotą.
Ieškote plūdės žvejybai internetu?
Klasikinės srovinės plūdės yra fiksuotos, dažniausiai apversto lašelio formos. Jos gali būti skirtos apkrauti ir 0,3g, ir 15g svoriu, priklausomai, ką ir kaip ruošiatės žvejoti.
Norite upėje žvejoti aukšles? Rinkitės priklausomai nuo srovės stiprumo 0,5-1,5g plūdelę. Su jautria lengva plūde žymiai geriau matosi kibimas ir žuvytė mažiau jaučia pasipriešinimą ir drąsiau kimba.
Ieškote plūdės šapalui? Tam geriausiai tinka 5-8g natūralesnių spalvų plūdės. Kad atsargi žuvis mažiau jų baidytųsi kartais žvejai naudoja specialias skaidrias bumbulo formos plūdes, kurios pripildomos vandeniu, ir jas galima toli užmesti bei jos yra mažai matomos. Tačiau pastaruoju metu jų populiarumas nuslūgo, nes jos labai garsiai tekšteli į vandenį ir yra sunkiai įžiūrimos pačiam žvejui.
Plūdės srovei gali būti ir išdrožtos iš putplasčio. Tokios pailgos verpstės formos upinės plūdės gaminamos specialiai žiobrių žūklei. Jos būna 5-10g svorio.
Yra specialios plūdelės ir poledinei žūklei. Žieminės plūdės būna mažos, 0,1-5g svorio. Labai populiarios yra dvigubos prisegamos prie valo plūdės, kurių pagrindinis tūris yra po vandeniu, o mažoji dalis vandens paviršiuje rodo kibimą.
Internetu pas mus rasite didelį asortimentą įvairios paskirties plūdžių, kurių kaina tikrai neišgąsdins pradedančio žvejo.
Slankiojančios plūdės
Slankiojančios plūdės yra skirtos žvejoti stovinčiame vandenyje įvairiame gylyje. Dažniausiai jos tvirtinamos viename taške, t. y. plūdės apačioje kilputės pagalba. Valas perveriamas pro kilputę ir, užmetus plūdę, valas ir visa kabliuko bei švinelių sistema lengvai slysta žemyn iki kol jį sustabdo specialus silikoninis stabdis ar siūlo mazgelis. Stabdžiuko pagalba galima nustatyti, kad masalas nusileistų į bet kokį gylį.
Slankiojančios plūdės būna kelių rūšių ir paskirčių. Vienos skirtos labai tolimiems metimams ir angliškai vadinamos Wagler plūdėmis. Jos standartiškai būna ilgos ir su papildomu svoriu, pritvirtintu apačioje. Kokybiškų wagler plūdžių kaina yra tikrai nemaža lyginti su kitų plūdžių kainomis. Internetu galite rasti tokių plūdžių ir už 20eur, tačiau tikrai nerekomenduojame leisti pinigus tokioms plūdėms, geriau jau turėti kelias skirtingo svorio pigesnes plūdes, nes plūdė nėra labai ilgaamžė. Ji gali ir nutrūkti ir sulūžti.
Slankiojančios plūdės naudojamos ne tik tuomet, kuomet gaudoma yra giliai arba labai toli. Jos labai praverčia, kuomet reikia užmesti masalą į kitą įlankos krantą prie pat žolių. Metimo metu slankiojanti plūdė nusileidžia iki mat svarelio ir lieka gan trumpas laisvas valas su kabliuku. Tokią sistema gerokai lengviau užmesti kuo arčiau žolių linijos. Gaudant su fiksuota plūde ir esant 0,8m gyliui, visa sistema ir bus 0,8-0,9m ilgio, ir norint paguldyti plūdę prie pat žolių, metimo metu kabliukas užsimes ant žolių ir teks permesti ir baidyti žuvį.
Gaudant su slankiojančia plūde dažnai žvejai susiduria su problema, kad metimo metu silikoninis stabdžiukas labai stringa už mažų match meškerykočio žiedelių, o uždėjus labai mažą silikoninį stabdį, jis kiaurai pralenda pro plūdės kilputę. Čia padeda viena maža gudrybė – tiesiog paimkite ir su replytėmis suspauskite plūdės kilputę ir galėsite naudoti pailgus ir pačius ploniausius stabdžiukus, kurie lengvai prašoks pro visus žiedelius. Taip pat galima naudoti ir stabdį iš siūlo, tiesiog per daug nenukirpkite laisvų siūlo galų, jie turi būti gana ilgi.
Jei žvejojate tamsoje, dabar jau nereikia ieškoti plūdžių su įstatomomis cheminėmis švieselėmis, yra puikių šviečiančių plūdžių su led lemputėmis.