Blizgės

Blizgė - tai paprastai iš blizgančio metalo pagamintas masalas, kurio forma yra pailga, dažniausiai įgaubta, panaši į šaukštą. Blizgė yra pirmas žinomas dirbtinis masalas žuvims, kuris nepraranda populiarumo iki šiol. Be abejo, pasaulyje daug žuvų rūšių nebegaudomos blizgėmis, bet tam tikros rūšys praktiškai tik jomis ir gaudomos. Ko gero, ir Lietuvoje nerasite spiningautojo, kuris starkius dar vis gaudo klasikinėmis blizgėmis. Tai nėra taip efektyvu, kaip žvejoti guminukais. Taip pat ir ešeriams žvejoti vasarinės blizgutės taikomos gan retai, tačiau kalbant apie lašišų velkiautojus jūroje ar salačių medžiotojus upėse, blizgė yra jų pagrindinis ginklas.

Blizgės vartiklės konstrukcija

Blizgė plėšrias žuvis vilioja veidrodiniu šviesos atspindžiu ir jai vandenyje vartantis nuo šono ant šono sukeliama vibracija. Blizgės, dar vadinamos vartikle, konstrukcija paprasta: dėl pailgos, įgaubtos mentės formos masalas velkamas ar grimzdamas vandenyje atsitiktinai banguoja, sukurdamas šviesos atspindžio blyksnius, kurie, žvelgiant iš tolo, primena plaukiojančio mailiaus žvynų atspindį. Blizgės siūbavimas taip pat sukelia sūkurius, kurie gali privilioti žuvis atkreipiant jų dėmesį. Paprastai žuvys savo šonine linija jaučia vibraciją, kurią sukelia jos maistas – sprunkantis mailius ar ūgtelėjusios žuvelės, o blizgės judesiai pakankamai neblogai tai imituoja. Pastaruoju metu blizges pradėta dengti ar gaminti ne tik iš skirtingo metalo, kuris turi savo atspalvį, bet ir dažyti įvairiomis spalvomis. Dažniausiai blizgės turi vieną trišakį kablį apačioje, nors pastaruoju metu tapo populiaru jas apginkluoti ir vienu tvirtu vienšakiu kabliu.

Skirtingos blizgės skirtingoms žuvims

Dar labai neseniai populiariausia buvo Lietuvoje blizges naudoti žvejojant salačius. Taip yra todėl, kad blizgės toliausiai metasi (ypač pjautinės blizgės). Taip vadinamos storos blizgės, kurios yra ne šaukšto formos, o įstrižai atpjauto, pilnavidurio vamzdelio formos. Tokia blizgė pagaminta taip, kad viena pusė, prie kurios tvirtinamas kablys, būtų storesnė ir sunkesnė. Taip sukuriamas toliausiai besimetantis masalas rinkoje ir salatininkams tai labai patinka, nes salačiai baikšti žuvis ir laikosi atokiau nuo spiningautojo. Tačiau pastaruoju metu žvejai pastebėjo, kad visgi pjautinė blizgė nėra toks efektyvus masalas ir dažniau renkasi toliašaudžius voblerius, tačiau ne visoms žuvims. Žvejojant raudonąją žuvį blizgių populiarumas nemažėja. Kalbant apie lašišą, šlakį, upėtakį, tai šioms žuvims žvejoti blizgės vis dar yra labai populiarios ir vis kuriami nauji modeliai, dydžiai. Blizgės šlakiui ir lašišai labai populiarios ir Lietuvoje. Jos šiek tiek skiriasi nuo klasikinių šaukšto formos blizgių ir labiau pritaikytos tėkmei. Dažniausiai jos yra 7-9 cm ilgio ir 18-24 g svorio. Lašišinės blizgės būna įvairių formų ir lenkimų ir yra labiau pailgos už klasikines blizges. Populiariausios lašišoms yra S formos lenkimo blizgės ir nudažytos lašišų mėgstamais tamsesniais atspalviais, su įvairiais taškeliais bei hologramomis. Lietuvoje vienos iš populiariausių blizgių yra Iron Wolf Pulsar, Akara Viskan. Jos yra nebrangios lyginti su Japoniškomis blizgėmis, nudažytos „lašišinėmis“ spalvomis. Upėtakiai – tai kitas plėšrūnas, kurį populiaru gaudyti blizgutėmis. Upeliuose upėtakiams žvejoti naudojamos 3-5 cm ir 3-8 g blizgutės. Tačiau dabar labiau nei upeliuose yra populiari komercinė upėtakių žūklė dirbtiniuose prūduose, kur įveisti vaivorykštiniai upėtakiai. Tam naudojamos mažos upėtakinės blizgutės, nuo 1,5 g iki 4g. svorio. Jei nėra vėjo, rekomenduojama naudoti kuo lengvesnę blizgutę, kad ji kuo lėčiau skęstų.

Lietuviška blizgė

Blizgės vartiklės lydekoms šiais laikais jau mažai populiarios, bet gerbėjų dar turi. O populiariausios blizgės pas mus yra lietuviškos, pagamintos Tauragėje. Jas gamina Zumpė gamykla. Tai nėra ta pati Tauragės blizgių gamykla, kuri gamino blizges jau prieš 50 metų, bet tradicijos tos pačios. Populiariausios lydekinės blizgės pas mus yra Jūra ir Jūratė, tos pačios kaip ir prieš 22 metus, kuomet atsidarė Zumpės gamykla.

Žieminės blizgutės

Blizgės naudojamos ir žieminei žūklei nuo ledo. Jos vadinamos vertikaliomis blizgėmis, tai yra skirtos gaudyti vertikaliai žemyn. Jos yra gerokai mažesnės nei vasarinės vartiklės ir siauresnės.

Blizgės kaina. Nuo ko ji priklauso?

Blizgės kainos gali būti įvairios. Užsakinėjant blizges internetu, rasite įvairiausių kainų blizgių nuo 1€ iki 12€. Pigiausios yra Kinijoje gamintos blizgės, tačiau skirtingai negu vobleriai, jos nėra prastos. Gali būti tik prastesnis dažymas, kuris greičiau nutrupa, ir prastesnis kablys. Gerai blizgei svarbu pati forma, kurią kinai geba pagaminti, o toliau kaina jau priklauso nuo gamybos masiškumo ir pačio prekinio ženklo kainodaros. Taip pat blizgės savikainą įtakoja ir metalų kaina biržoje.

Naujos Paskyros Rgistracija

Jau turite Paskyrą?
Log in instead Arba Atstatyti Slaptažodį