Bazinė kaina 17,90 € −15% Kaina 15,21 €
Ritės dugninei
Rikiuoti pagal:
Ritės dugninei ir plūdinei žūklei
Ritės dugninei ir plūdinei žūklei yra išskirtinai beinercinės ritės, inercinės – multiplikatorinės ritės tokiai žūklei nėra naudojamos. Sunku pasakyti, ar tai todėl, kad plūdinė ir dugninė žūklė yra visiškai ignoruojamos už Atlanto, t. y., JAV ir Japonijoje, kur karaliauja multiplikatorinių ričių kultas, ir iš kur pas mus atėjo multiplikatorinių ričių mada spiningavime. O galbūt tai yra todėl, kad tiesiog su be inercine rite patogiau žvejoti taikią žuvį. Šio atsakymo, ko gero, niekas nežino, todėl yra kaip yra ir kalbėsime vien apie beinercines rites, skirtas gaudyti dugnine ir plūdine meškere.
Ritė dugninei meškerei
Klasikinė ritė, skirta gaudyti dugnine meškere (ne feederiu), padėjus kelias meškeres ant kuoliukų ar ant stovo, yra su dvigubu stabdžiu, dar vadinamu baitruneriu. Tokios ritės buvo labai populiarios ir karpinėje, ir dugninėje žūklėje dėl galimybės įjungti antrą stabdį su minimaliu stiprumu, ir leisti žuviai laisvai traukti masalą, bei vienu mygtuko paspaudimu įjungti pagrindinį stabdį. Tokiu būdu nėra rizikos, kad stambus laimikis nutemps visą meškerę į vandenį. Tačiau po truputį tokios ritės praranda populiarumą dėl savo didesnio svorio bei dėl daugiau gedimų, susijusių su baitruneriu. Taipogi atsirado vieno stabdžio ritės su labai greitu stabdžiu (quick drag), kur taipogi labai greitai galima priveržti ar atlaisvinti stabdį.
Kitas labai svarbus aspektas gaudant su dugnine meškere yra būgnelio klipsas. Gaudant spiningu klipso paskirtis yra tiesiog prilaikyti valą transportavimo metu. Gaudant su dugnine meškere, klipsas yra naudojamas ir atstumui fiksuoti. Nors tai labiau aktualu žvejybai feederiu, bet ir dugninėje žūklėje pravartu praskanuoti dugną ir numesti masalą į perspektyvesnes vietas.
Ritė plūdinei meškerei
Ritė plūdinei meškerei mažai kuo skiriasi nuo elementarios spininginės ritės. Jai jokių didelių reikalavimų nėra, nes gaudant plūdine meškere mėtomi lengvi svoriai, partraukiama plūdė taipogi be pasipriešinimo. Taigi natūralu, kad plūdininkai mėgsta didesnio perdavimo rites. Gaudant plūdine meškere taipogi nenaudojami stori valai, tai būgnelis gali būti pakankamai seklus. Pasirenkamos ritės dydis priklauso nuo žvejybos būdo. Jei gaudote upėje ir pastoviai laikote plūdinę meškerę rankoje, derėtų rinktis lengvesnę, t. y. mažesnio dydžio ritę. Kuomet gaudoma stovinčiame vandenyje ir norima tolėliau numesti, dažniau renkamasi platesnio būgnelio, t. y. didesnė ir sunkesnė ritė. Nuo platesnio būgnelio geriau slysta valas ir toliau užsimeta. Taipogi vienu pasukimu daugiau surenkama valo ir galima greičiau parsitraukti ir permesti plūdę. Apibendrinant, tai plūdinė ritė gali būti nuo 1000 iki 4000 dydžio greitesnio perdavimo (6:1 ar net 7:1) ir sekliu būgneliu.
Ritės feederiui
Specialios ritės feederiui, kaip ir pats modernus feederis, atsirado ganėtinai neseniai. Pradžioje tokios ritės buvo daromos greitesnio perdavimo, nes skaitėsi, kad žūklė feederiu yra greita žūklė su lengvais svoriais. Tačiau labai greitai paaiškėjo, kad greitesnis perdavimas visiškai netinka feederiui, ir, skirtingai nei match ritės, turi būti gerokai lėtesnio perdavimo. Lietuvoje daugiausia feederiu gaudoma yra upėse ir dideliuose tvenkiniuose, kur naudojamos tikrai sunkios šėryklos. Permetimai taipogi yra gan dažni ir per žūklę gali būti padaroma dešimtys ar šimtai metimų. 50 kartų partraukti sunkią šėryklą iš srovės yra didžiulė apkrova ritei ir greito perdavimo ritės tiesiog tokių apkrovų pradėjo nė metus neatlaikyti, ypač, jei ritės kaina nėra didelė. Dabar feeder ritės jau gaminamos ir labai lėto 4.4:1 perdavimo. Jos yra daug galingesnės ir ilgai tarnauja net ir sunkiausiomis sąlygomis. Kitas labai svarbus feeder ritės bruožas yra kokybiškas ir geras klipsas. Feeder žūklė neatsiejama nuo atstumų fiksavimų klipso dėka. Žvejojant feederiu labai svarbu jaukintis ir žvejoti tame pačiame taške, kad žuvis koncentruotųsi būtent ten, kur numetate jauką. Taigi feeder ritės klipsas turi būti labai tvirtas ir neturi pjauti valo. Klipsas turi atlaikyti tikrai nemenkus smūgius, ypač gaudant su pintu valu. O bent jau Lietuvoje, pintą valą naudoja devyni iš dešimt feeder žūklės mėgėjų ir sportininkų. Dar vienas gan aktualus aspektas žvejojant feederiu yra ritės apsauga nuo vandens, o tiksliau apsauga nuo druskų, kurios gan gausiai naudojamos jaukuose. kuriuos kemšame į šėryklą. Ritės, nori ar nenori, būna aplipusios jauku nuo kurio druskos gali patekti į ritės vidų. Su šiomis problemomis labai dažnai susiduria Daiwa ričių mėgėjai. Jos nėra gerai apsaugotos nuo vandens patekimo į vidų ir labai dažnai atsiranda pašaliniai garsai sukant ritę, o ją išardžius pasimato ir to priežastis – rūdžiais apsinešęs adatinis guolis. Šioje vietoje geriausius rodiklius demonstruoja Shimano ritės. Net ir ekonominės klasės jos turi labai gerą apsaugą nuo vandens ir visiškai nesusiduria su šia problema.
Feeder ritės dydžiai svyruoja nuo 3000 iki 7000, priklausomai nuo feederio koto ilgio ir galingumo. Kuo galingesnis ir ilgesnis feederis, tuo didesnę ritę verta rinktis. Trumpiausiems picker kotams galima naudoti ir 3000 dydžio ritę pagal Shimano klasifikaciją. O galingiems feederiams 5000 ritės gali būti mažai, reikia 6000 ar net 7000 ričių. Feeder, kaip ir plūdinės meškerės ritės, dabar dažniausiai gaminamos su sekliais būgneliais, nes feeder žūklėje naudojamas plonas pintas valas ir gilaus būgnelio praktiškai nereikia.
Kokios ritės šiuo metu yra populiariausios?
Dugninei žūklei daugiausia perkamos ekonominės klasės ritės. Tai gan neintensyvi žvejyba su nedaug permetimų ir tikrai nėra būtina labai kokybiška ritė, juo labiau, kad žvejojama dažnai su 3 meškerėmis ir reikia trijų ričių. Kokybiškas ir nebrangias rites gamina Nytro kompanija, jos skirtos feederiui, bet tinka ir paprastai dugninei žūklei. Taip pat patvarios yra Okuma ritės.
Plūdinei žūklei rites galima rinktis praktiškai iš bet kokio gamintojo. Kaip ir minėjom, kad plūdinė žūklė yra labai draugiška ritei ir jai tinka praktiškai visos ritės. Tiesiog paieškokite greitesnio perdavimo ritės su seklesniu būgneliu. Tai gali būti ir Nytro, ir Okuma, ir Shimano ar kitų prekinių ženklų ritės. Jas drąsiai galite pirkti internetu, nes tikrai nebūtina apžiūrėti klipso ar ritės tvirtumo. Tiesiog pasirinkite lengvesnes rites, kiek leidžia Jūsų biudžetas.
Feeder rites reikia rinktis gerokai atidžiau. Jei ieškote ritės upei, ieškokite ritės, kuri svertų ne mažiau 400g ir kurios perdavimas būtų ne didesnis negu 5.2:1. Jei ieškote nebrangios ritės, geriau rinkitės dar žemesnį perdavimą, nes kuo perdavimas mažesnis, tuo ritės dantračiai mažiau kentės nuo apkrovų. Yra ričių, kurios labai gerai tarnauja ir būdamos gan greito perdavimo, tačiau jos yra labai kokybiškos ir nepigios. Pavyzdžiui, Shimano Ultegra 5500, bet per vieną apsukimą renka daugiau negu 1 metrą valo, tačiau yra praktiškai neužmušamos. Bet už šį malonumą tenka ir susimokėti. Ultegros kaina svyruoja nuo 160 iki 240eur, priklausomai nuo modelio. Taigi feederiui žvejai dažnai renkasi kokybiškesnes rites. Tai yra Shimano, Daiwa, Nytro brangesnį segmentą ar Preston rites. Okuma kompanija taip pat turi kokybiškų ričių, ieškantiems pigesnės alternatyvos. Pas mus internete Shimano ritėms labai dažnai taikoma akcija, taigi už jas niekada nepermokėsite ir, ko gero, kitur pigiau nerasite.