Straipsnių kategorijos
Jackall Timon Tricoroll GT 88MD plaukiantis prieš skęstantį
Šis Žvejybinis Testas skirtas upių princo Jackall Timon Tricoroll GT 88MD-F ir jo jaunesnio brolio Timon Tricoroll GT 88MD-S apžvalgai ir palyginimui. Plaukiančioji Timon versija karaliauja mūsų upėse, dar tik treti metai, tačiau ji su tokiu trenksmu įsiveržė į perkamiausių upinių voblerių viršūnę, kad drąsiai šį voblerį galime priskirti elitinių voblerių kategorijai. Tokiam jo populiarumui įtakos neturėjo nei kaimynai iš rytų, nei iš už Atlanto, jų kraštuose tai mažai žinomas vobleris. Timon vobleris tapo toks populiarus dėl to, kad jis puikiai vilioja žuvį ir spiningautojų nuomone yra pranašesnis už daugumą mums žinomų savo konkurentų upinių minnow voblerių tarpę. Verta pastebėti, kad tų konkurentų nėra Lietuvoje labai daug, nes vobleriai metalinius masalus į šoną gerokai stumtelėjo ne taip ir senai. Suprantu, kad dažnam skaitytojui gali pasirodyti įdomų pagal ką aš voblerius skirstau į upinius ir ne upinius. Čia aiškios ribos brėžti tikrai negalima, ir apie tai galima būtų parašyti visą atskirą straipsnį. Paprastai tariant, upinis minnow vobleris yra iki maždaug 10cm ilgio, toli besimetantis, ir kas svarbiausia gerai laikantis srovę ir aktyviai dirbantys traukiant jį tolygiai. Manau jei tokias mintis išdėstyčiau forume, kiltu labai arši diskuija, tačiau, kaip ir minėjau šis straipsnis ne apie tai.
Išorė ir vidus
Jackall Timon Tricoroll GT 88MD-F (plaukiančioji versija) yra 8,8cm ilgio ir 10.8g svorio (lygiai tiek rodo ir mano svarstykles). Jackall Timon Tricoroll GT 88MD-S (skęstančioji versija) yra to paties ilgio tačiau sveria 1,6g daugiau t,y, 12,4 g. (svarstyklės rodė 12,6g.) Abu jie išoriškai yra identiški. Jų siluetas yra klasikinės upinių minnow formos, kuomet voblerio pilvas yra plokščias, o nugara kartu su liežuvėliu sudaro taisyklingo apskritimo viršaus formą. Liežuvis yra siauras, tačiau šiek tiek ilgesnis už tvičinginių minnow ir su voblerio kakta sudaro gan taisyklinga plokštuma, tarytum būtų nugarėlės tęsinys. Tokio tipo voblerius gamina nemažai garsių Japonų kompanijų, taipogi įvairūs niekaip sėkmės neatrandantys flagiatoriai mėgina juos kopijuoti, tačiau Timon mūšų krašte tvirtai užėmė lyderio pozicijas ir nepanašu, kad ruoštųsi jas kažkam užleisti.
Jackall Timon Tricoroll GT 88MD-F apginkluotas Nr 5 dydžio dviem trišakiais kabliais. Kabliai yra labai aštrūs, tačiau gaudant lašišas juos derėtų pasikeisti. Salačias ar šlakiams pilnai pakanka ir esamo tvirtumo. Ir juo drąsiai galima keisti į šiek tiek mažesnius, tačiau tvirtesnius Owner Bc-36 Nr 6 kablius.
Jackall Timon Tricoroll GT 88MD-S jau apginkluotas Nr6 tvirtesniais, kokybiškais kabliais, kurių keisti nėra būtina.
Taigi vobleriu išorė identiška, tačiau svorio skirtumas akivaizdus, teks lysti vidun ir žiūrėti kame reikalas.
Plaukiančiojo (foro kairėje) ir skęstančiojo (dešinėje) Timon balansavimo ir tolimo užmetimo sistemos yra labai panašios. Jas sudaro vienas fiksuotas svoris apačioje, pačiame voblerio centre, ir vienas stambus metalinis rutuliukas, judantis lenktu kanalu link pačios uodegos. Skirtumas sistemose tas, kad plaukiančiojoje versijoje rutuliukas yra ne volframinis, ir sistemos pradžioje yra įtaisytas magnetas, skirtas rutuliukui fiksuoti darbinėje padėtyje. Tokiu būdų subalansuotas vobleris yra praktiškai begarsis. Tuo tarpu skęstančiojoje versijoje, įtaisytas tokio mat dydžio volframinis rutuliukas, o magnetuko vietas likusi tuščia. Taigi pravedant masalą rutuliukas šiek tiek juda ir vobleris šiek tiek barška.
Kaip matome Jackall kompanija priėmė tikrai paprastą, daug investicijų ir pakeitimų nereikalaujantį sprendimą, pakeičiant rutuliuką sunkesniu ir išimant magnetuką. Akiplėšiška, o gal genialu? Kaip dažniausiai sakoma laikas parodys, ir apie kai kurios skirtumus sužinosime netrukus.
Jackall Timon Tricoroll GT 88MD-F spalvinė gama yra tikrai plati ir parinkta pagal mūsų poreikius. Tai išmanančių žūklės specifiką ir vartotojų poreikiu, šiuos voblerius importuojančio didmenininkų nuopelnas. Originalių Japonijos rinkai skirtų spalvų yra vos 15, tačiau prie jų pridėjus bent dar bent 20 tikslingai mūsų lašišines žuvis gaudyti kurtų spalvų ir turime tikrai ko tik širdis geidžia. Taipogi yra užtektinai ir natūralių spalvų, labiau patinkančių salačiams. Skęstančiosios versijos spalvų yra per pus mažiau, tačiau turiu tvirtą didmenininko pažadą, kad dar šią vasarą jų pasirodys daugiau ir jos parduotuves turėtų pasiekti jau šį mėnesį. Įvardinti populiariausias spalvas ganėtinai sunku, kadangi jų tikrai daug ir kiekvienais metais vis daugėjo. Visgi drįsčiau teigti, kad viena iš populiariausių spalvų lašišoms yra Chartreuse Back Pearl, oranžine papilve, perlo spalvos šonais ir salotine nugarėle, bei labai panaši tik ružava nugarėlė ir fosforuonačiais šonais - Pink Back Pearl Glow. Ši spalva geriau dirbo pavasarį. Salačiams spiningautojai rinkasi visas natūralesnes spalvas, visgi daugiausia pagyrų surinko NF Stripe Blue spalva, melsva nugarėle, holograminiais sidabru blizgiais šonais ir šviesiu pilvuku.
Korpuso kokybė, dizaino detalės ir dangos atsparumas
Abiejų šių voblerių kokybė nepriekaištinga, žymiai brangesni vobleriai turi kur kas daugiau problemų, o Timon aš priekaištų neturiu. Dažymai įbrėžimams yra ganėtinai atsparus. Ilgiau pažvejojus ir pagavus ne vieną laimikį kabliai šiek tiek nubraižo korpusą, tačiau pakankamai nedaug. Kita šio voblerio stiprioji puse, kad traukiant stambų laimiki ar užkliuvus už kliuvinio nelūžinėja liežuvėliai, nors kilputė, prie kurios rišasi valas nėra sujungta metalu su korpusu. Tik atsiradus šiems vobleriais baiminausi, kad jie gali lūžinėti, tačiau prognozės nepasitvirtino ir tai atsitinka tikrai labai retai arba visai neatsitinka. Apie tokią Timon Tricoroll problemą neteko girdėti, tuo tarpu kitiems keliems populiariems upiniams vobleriams tai pasitaiko dažnokai. Kita bjauri voblerių problema yra korpuso atsparumas ir hermetiškumas. Šioje vietoje amžinų voblerių matyt nėra, tačiau labai retas spiningautojas gali pasakyti tai apie Timon. Iš daugybės kalbintų šių voblerių mylėtojų, tik vienas skundėsi, kad vieną Timon lydekaitė visgi pradūrė. Tokiu atveju gerai išdžiovinkite voblerį ir suradę skylutę ja užklijuokite tam tinkamais klijais ar epoksidine derva. Galima papildomai visą voblerį užlakuoti, tačiau tuomet vobleris šiek tiek pasunkės, ir nors labai nežymiai, bet jo darbas pasikeis.
Kita dažna voblerių su užmetimo sistema problema, yra kad kartais ji užstringa, tačiau vėlgi abiejų Timon tai neliečia. Nepaisant, kad tai labai populiarus ir plačiai naudojamas vobleris, dar nei vienas spiningautojas šia problema nesiskundė.
Viduje su vobleriu viskas idealu, išoriškai taipogi vobleris atrodo gerai. Nėra jokių matomų dažymo defektų, tačiau geriausio balo visgi rašyti negaliu, nes plastikas yra visiškai lygus, jokios masalą puošiančios tekstūros nėra.
Žaismas vandenyje
Sekantis aspektas labai svarbus upiniam vobleriui yra ar vienodai visi vobleriai dirba. Čia galima abiem Timon rašyti gerą pažymį. Jeigu neuždėjote per sunkių kablių ir neišsikraipė liežuvio kilputė, galite būti ramus, kad visi modeliai dirba identiškai. Taipogi testavau kelis plaukiančiuosius ir kelis skęstančiuosius modelius, tai skirtingų egzempliorių tiek kilimo tiek ir skendimo greitis yra vienodas. Plaukiančiojo Timon plūdrumas yra nedidelis. Jis 1 metrą pauzės metu iškylą per 8,6s. Skęstančioji versija taipogi skęsta lėtai. Vieną metrą nuskęsta per 8 sekundes. Nei plaukiantysis nei skęstantysis Timon nepasižymi plačiu „rollingu“ (vartymasis nuo šono ant šono), tačiau labai išraiškingai krypuoja į šalis. Kaip ir turėtų būti plaukiančioji versija tą daro aktyviau, skęstančioji pasyviau. Abi versijos taipogi gali puikiai dirbti net ir labai stiprioje srovėje, tačiau plaukiantysis yra šiek tiek seklesnis. Jo darbo amplitudė srovėje yra apytiksliai 0,8-1,5m, priklausomai kokios storumo valas, koks srovės greitis ir kokia vedimo kryptis tėkmės krypties atžvilgiu. Traukiant su srove, vobleris neria daugiausia, prieš srove – mažiausia. Jackall Timon Tricoroll GT 88MD-S dirba šiek tiek giliau. Jo nėrimo amplitudė 1-1,8m.
Metimo testas
Testavimui pasirinktas komplektas yra nuo kranto upėje gaudyti skirtas Tenryu Masterplan 96ML 290cm iki 25g užmetimo spiningas, Okuma RTX 4000 ritė, bei YGK G-Soul 1.2 (0,19mm) pintas valas. Ta pačia rite apginklavau ir trumpesnį 2,36cm Golden Mean JJ Mac Air 7.9 Kaip visuomet pateiksiu dešimties metimų vidurkį ir geriausią rezultatą.
Timon Tricoroll GT 88MD-F | Timon Tricoroll GT 88MD-S | |||
Tenryu Masterplan 96ML + Okuma RTX 4000 + 1.2 YGK G-Soul 0,19mm | 41m (max 45) | 47m (max 51) | ||
Golden Mean JJ Mac Air 7,9 + Okuma RTX 4000 + 1.2 YGK G-Soul 0,19mm | 35m (max43) | 45m (max 49) | ||
Kaip matome iš testo rezultatų plaukiantysis Timon metasi išties toli, 41m vidurkis plaukiančiam vidutiniam vobleriui yra labai geras rezultatas. Kaip ir galima buvo tikėtis skęstančioji versija skrieja dar toliau ir jos rezultatą pavadinčiau fenomenaliu, nes retas kuris nė 13 gramų nesveriantis vobleris tiek skrieja.
Pritaikymas ir rekomenduojamos pravedimo technikos.
Jackall Timon visa voblerių serija kurta srovėje gaudyti tauriąją žuvį, ne išimtis ir Tricorol GT 88MD. Visgi mūsų žvejai netruko pastebėti, kad šis masalas puikiai tinka ir mūsų bedančiui upių žaibui – salačiui. Tačiau apie viska nuosekliai ir pradėkime nuo lašišinių žuvų.
Timon Tricoroll GT 88MD-F jau kelinti metai yra tarp dažniausiai naudojamų voblerių lašišoms ir šlakiams gaudyti. Šios tauriosios žuvys šiais vobleriais gaudomos daugiausia Nemune, Neryje ir Šventojoje. Mažesnėse Žemaitijos upėse jie rečiau naudojami, ten spiningautojai dažniau renkasi mažesnius masalus. Šis vobleris nereikalauja daug žinių, tinka bet kokio greičio srovei. Gaudymo technika šiuo vobleriu yra standartinė. Dažniausiai metama šiek tiek prieš srovę ar skersai srovės ir nestipriai sukama ritės rankenėlė, leidžiant , kad upės tėkmė pati gintų voblerį žemyn link kranto. Siekiant detaliau patikrinti upės perimetrą, ypač tai aktualu gaudant šlakius pavasarį, galima taikyti vėduoklės principą, kuomet voblerį pradedame metyti maždaug ties 10, vėliau 12, 14 valanda, taipogi siekiant patikrinti šiek tiek tolėliau, užmetę masalą leidžiam jam šik tiek paplaukti su laisvu valu ir tik tuomet pradedame traukti. Tokiu būdu stovėdami vienoje vietoje patikrinam daugiau upės vietų. Skęstantysis Timon labiau tinka greitesnės tėkmės, gilesniems ruožams ir kuomet reik kuo toliau švystelėti masalą. Lėtoje srovėje ar traukiant šiek tiek prieš srovę, šis vobleris dirba per vangiai, tačiau tuomet galima mėginti jį tvičinti. Timon 88MD-S vobleris gaudant raudoną žuvį, turėtų atsiskleisti vasarinėje - rudeninėje lašišų žūklėje greitesnėse rėvose. Pavasarinėje šlakių žūklėje jis geriausias pasirinkimas.
Tačiau anaiptol ne visuomet upėse gaudoma tik taurioji žuvis, dar vienas nemažiau geidžiamas laimikis yra salatis. Gaudant šį plėšrūną pirmenybę teikčiau skęstančiajam Timon. Jis kur kas toliau metasi ir geriau dirba stiprioje srovėje. Tačiau yra viena išimtis. Tamsiuoju paros metu salačiai mėgsta agresyvesnį voblerio darbą ir lėtesnį pravedimą, o ir spiningautoją prisileidžia kur kas arčiau. Taigi dieną pirmas pasirinkimas turėtų būti Timon Tricoroll 88MD-S (skęstantis) versija, naktį 88MD-F(plaukiantis). Salačių medžioklėje gaudymo technika naudojama įvairi. Su plaukiančiuoju Timon galima mėginti tą pačią techniką kaip ir gaudant lašišažuves, su skęstančiuoju viską darome greičiau, bei galima šiek tiek patvičinti. Tikslingi ir labai greiti pravedimai, šis vobleris tam puikiausiai tinka.
Negaliu nepaminėti, kad plaukiantysis Timon puikiai užsirekomendavo kaip kibus vobleris velkiaujant starkius sekliuose ežeruose ir tvenkiniuose.
Rekomenduojami įrankiai
Renkantis spiningą gaudymui upėje renkamės spiningus pagal skonį. Vieni spiningautojai mėgsta trumpesnius lengvesnius įrankius, kad ranka nepavargtu ir maloniau būtų žvejoti. Kiti rūpinasi, kad spiningas gerai laikytų žuvį ir būtų patogiau valdyti masalą. Trečia ir pati dažniausia kategorija, pirmenybę teikia kuo tolimesniam metimui. Aš upėse gaudydamas, dažniausiai renkuosi atsižvelgdamas, kad galėčiau lengvai ir toli nusviesti masalą, tačiau kraštutinumu nesiekiu ir ilgesnio nei 3 metrų spiningo nesirenku. Nesu nepavargstantis robotas ir suprantu, kad kuo spiningas ilgesnis, tuo reik naudoti daugiau jėgos siekiant optimaliai išsviesti masalą, taigi ilgesnio nei trijų metrų spiningas nesirenku ir nerekomenduoju rinktis ypač gaudant vobleriais.
Kaip matome iš metimo testų rezultatų, ypač plaukiantysis Timon, metasi daug geriau su ilgesniu spiningu, tačiau tokių rezultatu pasiekti pavyko irgi ne iš karto. Jei skęstantysis metasi puikiai su įvairiais kotais, tai plaukiančioji versija deja ne visiems kotams vienodai paklusta. Mėčiau šį voblerį ir trumpesniais kotai ir ilgesniais ir netrukau pastebėti, kad metant su trumpesniu kotu, jis daug dažniau ore susivarto, o ilgesniu spiningu gerus metimus pavyksta atlikti daug dažniau. Tuomet ėmiausi eksperimentų ir gudrybių ir pamėginau kiek įmanoma nulengvinti voblerio nosį, t.y. užsegimo sistemą. Ir eksperimentai pasiteisino, nuėmus Timon žiedelį nuo kilpelės, taipogi atsisakius sukučio ir sumažinus segtuką, su ilgu kotu vobleris skrieja beveik nesivartydamas, o trumpesniu spiningu, blogų metimų sumažėjo dvigubai.
Prieinamumas ir kaina
Jackall Timon Tricoroll 88MD-F Lietuvoje yra labai populiarus ir jį tikrai rasite daugumoje rimtesnių žūklės parduotuvių. Tuo tarpu tik pernai pasirodžiusi skęstančioji Jackall Timon Tricoroll 88MD-S versija dar neužkariavo parduotuvių lentynų, tačiau tikiu tai tik laiko klausimas. Užsienio internetinėse parduotuvėse rasite tik keletą Timon spalvų ir tik plaukiančiąją versiją.
Lietuvoje Timon kaina yra labai patraukli – lentynos kaina15 Eurų, užsienyje 16 dolerių.
Įvertinimas
Jackall Timon Tricoroll 88MD-F
Kokybė | Aukščiausios kokybės vobleris, nestringa užmetimo sistema, neišsihermetizuoja korpusas, nelūžinėja liežuvėlis. Visi egzemplioriai dirba vienodai. |
10 | ||
Detalės, spalvinimai ir dizainas | Voblerio dizainas puikus, tačiau detalumas nėra idealus. Spalvų gama tiesiog super. | 9 | ||
Metimas | Metasi gerai, tačiau reikia atsirinkti tinkama įrankį ir perprasti metimo techniką. | 8 | ||
Darbas vandenyje | Dirba puikiai bet kokiomis sąlygomis. | 10 | ||
Panaudojimo galimybės | Gaudomi visi stambesni upių plėšrūnai visais metų laikais. Taipogi šio voblerio neatsisako ir starkis bei lydeka. | 10 | ||
Kaina ir pasiekiamumas | 15 Eurų Lietuvoje už Japonijoje pagaminta voblerį yra gera kaina. | 9 | ||
Potencialas | Visi stambesnius plėšrūnus upėse spiningaujantys žvejai privalo šį voblerį turėti. Jis tikrai gali padovanoti gyvenimo žuvį. | 10 | ||
Bendras įvertinimas | 9,4 | |||
Jackall Timon Tricoroll 88MD-S
Kokybė | Aukščiausios kokybės vobleris, nestringa užmetimo sistema, nesihermetizuoja korpusas, nelūžinėja liežuvėlis. Dirba visi egzemplioriai vienodai | 10 | ||
Detalės, spalvinimai ir dizainas | Voblerio dizainas puikus, tačiau detalumas nėra idealus. Spalvų gama dar tik auga. | 7,5 | ||
Metimas | Daugiau tikėtis neįmanoma. | 10 | ||
Darbas vandenyje | Dirba šiek tiek pasyviau už plaukiantįjį, reik greitesnės tėkmės. | 8 | ||
Panaudojimo galimybės | Šiek tiek mažiau universalus už plaukiantį brolį, labiau tinka salačiui, tačiau gaudo ir tauriąją žuvį. Puikiai tinka lašišoms stiprioje srovėje | 7 | ||
Kaina ir pasiekiamumas | 15 Eurų Lietuvoje už Japonijoje pagaminta voblerį yra gera kaina. | 9 | ||
Potencialas | Puikus vobleris ne tik lašišoms, bet ir salaiams | 8,5 | ||
Bendras įvertinimas | 8,6 | |||